جدیدترین مطالب
صفحه اصلی » دسته‌بندی نشده » ﻧﮕﺎﻫﯽ ﺑﻪ ﺗﺎرﯾﺦ ﮐﻨﺴﻮل ﻫﺎی ﺑﺎزی

ﻧﮕﺎﻫﯽ ﺑﻪ ﺗﺎرﯾﺦ ﮐﻨﺴﻮل ﻫﺎی ﺑﺎزی

 

تا کنون ۷ نسل از عمر کنسول های بازی میگذرد.

نسل اول کنسول ها با کنسول Mangnavox که در سال ۱۹۷۲ تولید شد شروع شد. کنسول های بازی تا زمانی که بازی های آرکیدی آتاری نبود محبوبیت چندانی نداشتند.

زمانی که FairChild با ارتقاع کیفیت کار تریج های مورد استفاده در کنسول های قدیمی نسل دوم ان در سال ۱۹۷۶ شروع شد. سپس اتاری و ACC نیز همین کار را انجام دادند و کنسول های جدید منتشر کردند.

در سال ۱۹۸۳ با حضور نینتندو نسل سوم کنسول ها شروع شد. در سال ۱۹۸۵ کنسول NES تولید شد. که در نسل سوم کیفیت تصویری بازی ها پیشرفت کرده بود.

نسل چهارم با حضور سگا و کنسول Mega drive / Genesis

در سال ۱۹۸۸ شروع شد. سگا همچنین به صورت جداگانه یک ادرایو که قابلیت پخش CD را هم داشت تولید کرد. پنجمین نسل، کنسول های Atari jaguar و ۳DO بودند. هردو کنسول کیفیت تصویری بالاتری نسبت به سگا و SNES داشتند. همچنین ۳DO از دیسک هایی استفاده می کرد که ظرفیت خیلی بالاتری نسبت به کارتریج داشتند.

اما هردو در برابر سگا و SNES شکست خوردند چرا که ۳DO خیلی گران بود و برنامه نویسی برای Atari Jaguar بسیار مشکل بود.در ادمه نسل پنجم کنسول ها شاهد حضور سونی با کنسول موفق Play Station1 و نینتندو ۶۴ هم بودیم. که هردو تحولات بزرگی در کنسول ها ایجاد کردند.

کنسول موفق Play Station1 تا سال ۲۰۰۶ حدود ۱۰۰ میلیون نسخه فروخت.

با موفقیت کنسول سوپر نینتندو ۳۲ بیتی. این شرکت کنسول۶۴ بیتی را هم تولید کرد.

متاسفانه نینتندو به خوبی پلی استیشن عمل نکرد و فقط ۳۰ میلیون کنسول در سراسر دنیا فروخت.

N64 اخرین کنسول خانگی نینتندو بود که از کارتریج استفاده می کرد. با توجه به اینکه ساخت بازی به این صورت خیلی هزینه بر بود اما بازی ها خوبی از جمله ماریو ۳بعدی بر روی ان ساخته شد.

 

دیگر کنسول های معروف ولی تا موفق نسل پنجم سگا سترن است. سگا سترن جانشین مگا درایو با دو سی پی یو۳۲ بیتی بود. که مشکلاتی برای سازنده ها و خریداران ان بوجود اورد.

استفاده از دو پردازنده ( کاری که بععضی ان را متعلق به سونی سازنده پلی استیشن می دانستند ) باعث شد که کار ساخت بازی برای سازنده ها سخت تر شود و از طرفی هم کمبود امکانات ساخت بازی را مشکل می ساخت.

سترن در ژاپن فروش خوبی داشت ولی کمبود عنوان های بازی این کنسول و همچنین وعده های سونی و نینتندو در مورد کنسول های جدیدشان باعث شد که ورژن پال و امریکای شمالی ان باعث توقف تولید ان در سال ۱۹۹۸ شد. در حالی که تولید در ژاپن تا دوسال دیگر هم ادامه یافت.

اما نسل ششم با تقاضای کیفیت بصری بالا روبرو بود.

سگا در سال ۱۹۹۹ با انتشار دریم کست نسل ششم را اغاز کرد.

اخرین اقدام شگا برای ساخت کنسول خانگی در سال ۱۹۹۸۸ به فرم یک دریم کست ۱۲۸ بیتی در امد. ابتدا قرار بئد یک کنسول ۶۴ بیتی به همراه یک مودم ۵۶kb برای بازی های انلاین ساخته شود. با اینکه دریم کست هیچ وقت به ان صورتی که سگا انتظارش را داشت فروش نکرد. سگا امیدوار بود به خاطر طراحی کنسول با لبه های تیزش تعریف جدیدی که نسبت به بازی ها داشت در تاریخ ماندگار شود.

و موفق ترین کنسولی که تا به حال تولید شده و همچنین پرفروش ترین انها Play Station2 پرفروش ترین کنسول تاریخ. تا به حال ۱۵۰ میلیون نسخه فروش کرده است.

موفقیت کنسول به حدی است که هنوز شرکت سونی مدل اسلیم ان را تولید می کند و حدود ۱۱۰۰۰ عنوان بازی برای ان ساخته شده.

این کنسول عطش نسل ششم را برای محیط های با گرافیک بالا رفع کرد.

اما در سال ۲۰۰۱ شرکت مایکرسافت دست به تولید کنسول بازی زد و نتیجه گیری ان کنسول Xbox سیاه رنگ شد که با وجود بازی های موفق ان مانند هیلو و گرافیک بالای که ارائه داده بود در برابر کنسول رقیب یعنی PS2 شکست خورد و تا سال ۲۰۰۶ تنها ۲۵ میلیون نسخه فروخت.

اما نیم نگاهی که تا کنون به ۶ نسل بازی های ویدئویی داشتیم. به نسل هفتم می رسیم که در حال حاضر در این نسل به سر می بریم.

این نسل با سر و صدای دست یافتن به تکنولوژی های جدید و تولید دیسک Blu-Ray از طرف سونی و HDDVD از طرف مایکروسافت شروع شد و رقابت بین این دو سر گرفت.

شروع کننده ای این نسل مایکروسافت بود که در سال ۲۰۰۵ کنسول Xbox360 را عرضه کرد.

در ادامه به بررسی دقیق ۳ کنسول خانگی از ۳ شرکت رقیب. یعنی مایکروسافت با کنسول Xbox360، سونی با کنسول Play Station 3 و در اخر نینتندو با کنسول Wii که هر سه کنسول های اصلی نسل هفتم را تشکیل می دهند.

همچنین دو کنسول PSP از طرف سونی و NDS از نینتندو را بررسی خواهیم کرد. در اخر هر بخش هم نگاهی به اینده کنسول و نسل هشتم خواهیم داشت.

نسل هشتم که نسل بعدی کنسول ها خواهد بود هم اکنون با تولید کنسول دستی Nintendo 3DS در فبریه ی ۲۰۱۱ شروع شده که رقیب ان در زمینه ی کنسول های دستی یعنی سونی نیز با اعلام کنسول جدید خود Play Station Vita اینده ی این نسل را برای خود رقم زده.

اما وضعیت کنسول های خانگی کمی متفاوت است. نینتندو کنسول جدید خود را Wii U معرفی کرده که البته هنوز عرضه نشده است. Play Station3 و Xbox360 نیزان طور که به نظر می اید به قول خود که در ابتدای تولید کنسول قرار دارند می  خواهند عمل کنند. یعنی ۱۰ سال عمر کنسول…

بزودی این نوشته بروز می شود و کنسول ps4 و Xbox On به ان اضافه می شوند.

در اخر اینکه نظر یادتون نره.

این مطالب را نیز ببینید!

استخدام نویسنده در باگیم

  باگیم نویسنده استخدام می کند باگیم جهت تکمیل تیم تولید محتوای و گسترش فعالیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *